آدرس: تهران، اتوبان آزادگان، خیابان عرفان

(شرکت بازرگانی - تولیدی ایران پارس)

09123100775

عایق پشم شیشه ضد حریق چیست ؟

2019,04,13

امروزه پشم شیشه در انواع مختلفی توسط صنعتگران تولید و عرضه می شود . پشم شیشه ضد حریق به دلیل مقاومت بسیار زیادی که دارد در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد . یکی از قدیمی ترین نوع عایق ها که در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گرفت پشم شیشه و پشم سنگ است . از بازمانده های فعالیت های آتش فشانی پشم سنگ بدست می آید . 97 درصد مواد تشکیل دهنده پشم سنگ الیاف معدنی می باشد که نوعی عایق صوتی و حرارتی است .

پشم شیشه ضد حریق

عایق پشم شیشه ضد حریق چیست ؟

پشم شیشه ضد حریق به صورت الیاف بسیار ریز و انعطاف پذیر است . این عایق قابلیت جذب رطوبت را دارد ، به همین دلیل باید در برابر نم و رطوبت محافظت شود و از رشد قارچ و باکتری در بین الیاف جلوگیری شود . پشم شیشه از چگالی مختلفی برخوردار است و وزن بسیار سبکی دارد . این عایق سر و صدا را جذب کرده و از انتشار آلودگی صوتی جلوگیری می کند .

پشم شیشه ضد حریق از الیاف انعطاف پذیری تشکیل شده است . این الیاف از ذوب شیشه بدست می آیند. عایق پشم شیشه ضد حریق در دسته عایق های حرارتی قرار دارد و همانطور که از اسمش پیداست در برابر آتش از مقاومت بالایی برخوردار است . عایق پشم شیشه به دو صورت رولی و پانلی با ترکیبات شیمیایی متفاوت برای مصارف مختلف تولید و عرضه می شود .

ضخامت عایق پشم شیشه ضد حریق در حالت استاندارد باید بین 2/3 الی 4/6 میکرون باشد . در صورتی که این عایق در حالت استاندارد تولید شود دارای قدرت ارتجاعی و انعطاف پذیر خواهد بود . هم چنین از آسیب دیدگی حفره هایی که بین الیاف وجود دارد جلوگیری خواهد شد و عایق پشم شیشه ضد حریق برای مدت طولانی قابل استفاده خواهد بود .

مواد اولیه تشکیل دهنده عایق پشم شیشه ضد حریق

  • 44 درصد سیلیس
  • 18 درصد کربنات سدیم
  • 11 درصد دولومیت
  • 12 درصد فلدسپات
  • 7 درصد براکس
  • 4 درصد سنگ آهک
  • 3 درصد کربنات باربم
  • 1 درصد سولفات سدیم

توجه داشته باشید که میزان خالص بودن مواد اولیه نقش بسزایی در کیفیت عایق پشم شیشه دارد . اگر پشم شیشه ضد حریق در مجاورت آتش قرار گرفته باشد ، مطمئن باشید که هیچ گونه گاز سمی از خود تولید نمی کند و در توسعه آتش سوزی نقشی نخواهد داشت .

پشم شیشه ضد حریق و آتش

عملکرد و ایمنی پشم شیشه در برابر آتش سوزی و حرارت مانند سایر مصالح ساختمانی ، طبق استانداردهایی طبقه بندی شده است . استاندارد واکنش در برابر آتش برای پشم شیشه در کشور ایران بر اساس استاندارد اروپایی EN150 است .

مصالح ساختمانی طبق استاندارد EN150 به شش گروه A – B – C – D – E – F تقسیم می شوند . منظور از گروه A آتش سوزی بدون تاثیر می باشد که پشم شیشه در این گروه قرار دارد . واکنش پشم شیشه نسبت به آتش از دو جنبه مورد اهمیت می باشد :

  1. مشارکت در فرآیند آتش سوزی : مصالح ساختمانی به دلیل وجود پلی استایرن باعث گسترش آتش می شود ، اما پشم سنگ تاثیری در فرآیند آتش سوزی ندارد .
  2. مقاومت در برابر آتش سوزی : مقاومت پشم شیشه در برابر آتش و جلوگیری از آتش سوزی بسیار خوب است . به همین دلیل در ساخت ساختمان هایی که از اسکلت فلزی استفاده شده است هنگام آتش سوزی به دلیل وجود پشم شیشه تیرهای فلزی حالت خمیری به خود نمی گیرد و مقاومت خود را از دست نمی دهند .
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments