آدرس: تهران، اتوبان آزادگان، خیابان عرفان

(شرکت بازرگانی - تولیدی ایران پارس)

09123100775

عملکرد و نقش عایق های حرارتی صنعتی

2018,11,18

عایق های حرارتی صنعتی می توانند حدود 60 درصد از میزان انرژی مصرفی در هر واحد صنعتی را کاهش دهند . عایق های حرارتی صنعتی تولید شده در بازار بسیار متنع می باشند . از ویژگی های منحصر به فرد محصولات عایق حرارتی صنعتی می توان به مقاومت بالای آن ها در برابر حرارت های زیاد و هم چنین از این نوع عایق به عنوان عایق صوتی نیز در صنعت استفاده می شود .

انواع عایق های حرارتی صنعتی و کاربرد آن ها

عایق های سرامیکی یکی از انواع عایق های حرارتی صنعتی می باشند که در اثر اکسید آلومینیوم با سیلیس تولید می شوند و می توانند دمایی حدود 1400 درجه سلسیوس را تحمل کنند . عایق های سرامیکی از لحاظ ظاهری انواع مختلفی دارند و با توجه به شکل آن ها کاربردهای متفاوتی خواهند داشت . یکی از مهم ترین کاربردهای این نوع از عایق های حرارتی صنعتی استفاده از آن ها در کوره های فلزات می باشد که معمولا به صورت تخته یا پتو از آن استفاده می کنند . از انواع دیگر این عایق های حرارتی که به صورت پارچه یا کاغذ تهیه می شوند معمولا در محل هایی با دمای نسبتا پایین استفاده می شود. از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند . از این عایق های پتویی برای درزگیری انواع داکت ها و لوله های صنعتی و کوره های فلزی استفاده می شود .

یکی دیگر از عایق های حرارتی صنعتی ، عایق سلولزی نام دارد که از چوب و سلولز و کاغذ ساخته شده اند و به همین دلیل به آن ها عایق سلولزی می گویند . در تولید این نوع از عایق های حرارتی از چسباننده های قوی استفاده می کنند .یکی از مزیت های استفاده از عایق های حرارتی سلولزی مقاومت بالای آن ها در برابر آتش سوزی می باشد و همین ویژگی سبب شده که در بسیاری از واحد های مختلف صنعتی استفاده شوند . از مهم ترین ویژگی های عایق های حرارتی سلولزی قابل بازیافت بودن آن هاست .از این عایق می توان برای جلوگیری از یخ زدن لوله ها و هم چنین جلوگیری از هدررفت انرژی در واحدهای مختلف صنعت و کوره ها استفاده کرد . از این نوع عایق به عنوان عایق صوتی نیز در صنعت استفاده می کنند زیرا چگالی آن سه برابر چگالی پشم شیشه می باشد .

عایق های حرارتی صنعتی

عایق های فایبرگلاس که از مواد پلیمری و الیاف پشم شیشه با رزین های مخصوص تولید می شوند و در مصارف مختلف صنعتی کاربرد دارند .از عایق های حرارتی فایبرگلاس برای جلوگیری از انتقال حرارت و ایجاد پوسیدگی استفاده می شوند و بیش تر در مخازن نگهداری مایعات و سیلوهای سیمان کاربرد دارند .به دلیل مقاومت بالای این عایق ها در برابر حرارت از آن در مصارف مختلف صنعت استفاده می شود وحتی می توان از آن به عنوان عایق صوتی نیز استفاده کرد . عایق های حرارتی فایبرگلاس عمر زیادی ندارند اما استفاده از آن ها در صنایع مختلف روز به روز در حال گسترش می باشد .

از دیگر عایق های حرارتی صنعتی می توان به پشم سنگ اشاره کرد که از بازالت تولید می شود . از پشم سنگ در ایران به عنوان عایق های حرارتی مقاوم در برابر حرارت های بالا استفاده می شود .عایق های حرارتی به صورت تخته ای و پتویی تولید می شوند و می توان از آن ها به عنوان عایق صوتی نیز استفاده کرد . از کاربردهای مهم عایق های حرارتی پشم سنگ می توان به عایق کاری در پروژه های پتروشیمی و لوله های انتقال آب و گاز و نفت ودیگ های بخار اشاره کرد .از عایق های حرارتی پشم سنگ برای راندمان بالای کوره ها و جلوگیری از از دست رفتن انرژی و هم چنین بالابردن ایمنی در صنایع مختلف می توانیم استفاده کنیم . عایق های حرارتی پشم سنگ به خاطر قابل بازیافت بودن آن ها آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند و به دلیل بسته بودن منافذ این عایق ها از رشد و تکثیر قارچ و باکتری ها جلوگیری می کند و حتی می تواند مقاومت بالایی در برابر حرارت های بالا داشته باشد .به طور کلی ویژگی های مهم عایق های حرارتی صنعتی ،مقاومت در برابر حرارت های بالا و عایق صوتی مناسب و ایمن و مطمئن در برابرانواع قارچ و باکتری ها می باشد .

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments